Organization

A-SSCC2020 Technical Program Committee (TPC)

Technical Program Committee Chairs

Technical Program Chair
Robert Chen-Hao Chang, National Chung Hsing University
Technical Program Co-Chair
Woogeun Rhee, Tsinghua University
Technical Program Vice-Chair
Po-Hung Chen, National Chiao Tung Univ.

Regular Technical Sub-Committee Chairs

Analog Circuits & Systems
Po-Chiun Huang, National Tsing Hua University
Data Converter
Kazuko Nishimura, Panasonic Corporation
Digital Circuits & Systems
Jun Zhou, University of Electronic Science and Technology of China
Emerging Technologies and Applications
Jerald Yoo, National University of Singapore
Memory
Junghwan Choi, Samsung Electronics
Radio Frequency
Minoru Fujishima, Hiroshima University
SoC & Signal Processing Systems
Chi-Cheng Ju, MediaTek Inc.
Wireline Communications
Chulwoo Kim, Korea University
FPGA
Shigeki Tomishima, Intel

Special Sessions Chairs

Student Design Contest Co-Chair
Baoyong Chi, Tsinghua University
Student Design Contest Co-Chair
Jung-Hoon Chun, Sungkyunkwan University
Student Design Contest Co-Chair
Leibo Liu, Tsinghua Univ.
Industry Program Chair
Stefan Rusu, TSMC North America
Educational Program Chair 
Seonghwan Cho, KAIST
Invited Program Chair
Zhihua Wang, Tsinghua U.

Technical Program Committee Members

Analog Circuits and Systems
Chair
Po-Chiun Huang, National Tsing Hua University
Committee member
Po-Hung Chen, National Chiao Tung University
Vanessa H.-C. Chen, Carnegie Mellon University
Michael Choi, Samsung
Tetsuya Hirose, Osaka University
Hyun-Sik Kim, KAIST
Wanyuan Qu, Zhejiang University
Sai-Weng Sin, University of Macau
Makoto Takamiya, University of Tokyo
Takeshi Ueno, Toshiba Corporation
Milin Zhang, Tsinghua University
Data Converters
Chair
Kazuko Nishimura, Panasonic Corporation
Committee member
Chih-Cheng Hsieh, National Tsing Hua University
Jintae Kim, Konkuk University
Qiang Li, University of Electronic Science and Technology of China (UESTC)
Yong Lim, Samsung Electronics
Seung-Tak Ryu, KAIST
Nan Sun, University of Texas at Austin
Tsung-Heng Tsai, National Chung Cheng University
Sanroku Tsukamoto, Fujitsu Laboratories Ltd.
Zule Xu, University of Tokyo
Yan Zhu (Julia), University of Macau
Digital Circuits and Systems
Chair
Jun Zhou, University of Electronic Science and Technology of China
Committee member
Massimo Alioto, National University of Singapore
Mototsugu Hamada, Keio University
Yoonmyung Lee, Sungkyunkwan University
Koyo Nitta, NTT (Nippon Telegraph and Telephone Corporation)
Taejoong Song, Samsung Electronics
Chia-Hsiang Yang, National Taiwan University
Kenta Yasufuku, Toshiba Memory Corporation
Shouyi Yin, Tsinghua University
Xiaoyang Zeng, Fudan University
Emerging Technologies and Applications
Chair
Jerald Yoo, National University of Singapore
Committee member
Youngcheol Chae, Yonsei University
Shiro Dosho, Tokyo Institute of Tech.
Ping-Hsuan Hsieh, National Tsing Hua University
Minkyu Je, Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST)
Shuenn-Yuh Lee, National Cheng-Kung University
Inhee Lee, University of Pittsburgh
Noriyuki Miura, Kobe University
Masaki Sakakibara, Sony Semiconductor Solutions Corporation
Zhichao Tan, Zhejang University
Chao Wang, Huazhong University of Science and Technology
Memory
Chair
Junghwan Choi, Samsung Electronics
Committee member
Meng-Fan Chang, National Tsing Hua University
Ik Joon Chang, Kyunghee University
Jaeduk Han, Hanyang University
Song Junyoung, Incheon National University
Tony T. Kim, Nanyang Technological University
Hoki Kim, Changxin Memory Technology (Innotron)
Hung Jen Liao, TSMC
Shyh-Shyuan Sheu, Yuan Ze University
Chun Shiah, Etron
Ken Takeuchi, Chuo University
Jun Yang, Southeast University
Radio Frequency
Chair
Minoru Fujishima, Hiroshima University
Committee member
Baoyong Chi, Tsinghua University
Tae Wook Kim, Yonsei University
Chien-Nan Kuo, National Chao Tung University
Minjae Lee, Gwangju Institute of Science and Technology
Giovanni Mangraviti, IMEC
Satoshi Tanaka, Murata
Huei Wang, National Taiwan University
Taizo Yamawaki, Hitachi
Dixian Zhao, Southeast University
Bo Zhao, Zhejiang University
SoC and Signal Processing Systems
Chair
Chi-Cheng Ju, MediaTek Inc.
Committee member
Kazutami Arimoto, Okayama Prefectural Univ.
Yun Chen, Fudan University
Kyuho Jason Lee, UNIST (Ulsan National Institute of Science and Technology)
Tsung-Te Liu, National Taiwan University
Daisuke Mizoguchi, Renesas
JunYoung Park, UX Factory
Satoshi Shigematsu, NTT
Pei-Yun Tsai, National Central University
Chun Zhang, Tsinghua University
Wireline Communications
Chair
Chulwoo Kim, Korea University
Committee member
Gyungsu Byun, Inha University
Wei-Zen Chen, National Chiao -Tung University
Jung-Hoon Chun, Sungkyunkwan University
Tetsuya Iizuka, University of Tokyo
Koichi Kanda, Fujitsu lab
Peng Liu, Zhejiang University
Jun Terada, NTT
Ziqiang Wang, Tsinghua University
Koichi Yamaguchi, Facebook
Ching-Yuan Yang, National Chung-Hsing University
Industry
Chair
Stefan Rusu, TSMC North America
Committee member
Saki Hatta, NTT
Yi Kang, University of Science and Technology
Surhud Khare, Intel
Masaitsu Nakajima, Socionext
Toru Shimizu, Toyo University
Taejoong Song, Samsung Electronics
Daisaburo Takashima, Toshiba
ShaoJun Wei, Tsinghua University
Ting Wu, Norel Systems
Ma Fan Yung, Infineon
FPGA
Chair
Shigeki Tomishima, Intel / Intel Labs
Committee member
Hiromitsu Awano, Osaka University
Jun Deguchi, Kioxia Corporation
Ji-Hoon Kim, Ewha Womans University
Youngjoo Lee, POSTECH
Tay‐Jyi Lin, National Chung Cheng University
Yong-Pan Liu, Tsinghua University